HS SPORTS

SSN 'Wayback Machine'

SSN Scoreboard

OHSAA

Western Buckeye League

Midwest Athletic Conference



SSN Scoreboard



Google


EMAIL US YOUR STORIES AND SCORES

please email us at - theusbc@yahoo.com



SSN 'Wayback Machine'



SSN Scoreboard

Ask how you can sponsor the SSN Scoreboard for the rest of the school year





SSN Sports Scoreboard - 1-21-17 (Saturday)

BOYS BASKETBALL
Jackson Center 55 Marion Local 33
Parkway 59 Bradford 44
St. Henry 46 Ansonia 29
Arcanum 52 Ft Recovery 44

Lima Senior 63 O-G 41
Findlay 62 Bath 39
Wayne Trace 77 Shawnee 56
Wapakoneta 50 New Bremen 32
Defiance 43 Fairview 24
Kenton 64 Indian Lake 52
St. Marys 55 USV 50
-Derek Jay, 21 points, became the Roughriders 
all-time leading scorer 

Versailles 70 LCC 48
Delphos St. John's 43 Crestview 33
Botkins 53 New Knoxville 46

Minster 53 Russia 46
Preble Shawnee 57 National Trail 51

Mississinawa Valley 53 Randolph Southern (Ind) 52
Tri-Village 65 Winchester (Ind) 32
Greenville 76 Milton-Union 59
Fairlawn 75 Newton 30

Spencerville 60 Arlington 38
-Dakota Prichard 25 points

Delphos Jefferson 44 Pandora-Gilboa 31
Perry 95 Allen East 46
Tiffin Calvert 56 Riverdale 41
Continental 49 McComb 33

INDIANA
Huntington North 53 Bellmont 36

Wrestling
Coldwater 34 Edgerton 27
Coldwater 52 Wauseon 24
Archbold 37 Coldwater 34
-Cavs Andrew Meyer picks up career win 100

INDIANA

NE8

p

ACAC
Jay County wins title 290 points, Adams Central 2nd with 227,5 
and South Adams in 3rd with 182.5 points


GIRLS BASKETBALL
Fort Recovery 33 Arcanum 31
Marion Local 57 Elida 28
Versailles 62 Celina 17

Ottoville  Minster

O-G 57 Miami Trace 46

Bluffton 57 Pandora Gilboa 34
Paulding 30 Perry 28
Arlington 98 USV 35
Ridgemont 47 Vanlue 44
Liberty Center 44 Edgerton 32


Troy 48 West Carrollton 27
Milton-Union 47 Carlisle 40
Jackson Center 43 Anna 35
Covington 57 Newton 44
Miami East 45 Ansonia 32
Lehman Catholic 66 Mississinaw Valley 42

Sidney 71 Stebbins 57 
- Celena Taborn 40 points, 19 in the 4th quarter

INDIANA
South Adams 43 Woodlan 38


SSN Sports Scoreboard - 1-20-17 (Friday)

*****Schedule Changes******

---Due to wide-spread illness- BOYS BB 
Waynesfield-Goshen at Riverside tonight (Friday) has been postponed, a make-up date is TBA.

---HS GBK and HS BBK for Saturday 1/21 have been postponed. 
HS GBK vs. Spencerville has been rescheduled for 1/24.

---Saturday - Adjusted schedule for Jay County Basketball at Southern Wells 
5pm Boys' JV. Girls' Var. approx. 6:30. Boys' Var. approx. 7:45. All in SWHS Raider Dome.


Boys Basketball

MAC
Versailles 55 Ft Recovery 48
Marion Local 73 Parkway 40
St. Henry 61 New Knoxville 51
Delphos St. Johns 56 Coldwater 41
Minster 48 New Bremen 37

WBL
Defiance 59  Celina 45
Elida 52 St. Marys 42
Ottawa-Glandorf 72 Shawnee 59
Wapakoneta 59 Bath 37
Kenton 51 Van Wert 43

NWC
Bluffton 66 Paulding 47
Spencerville 41 Allen East 32
Crestview 40 LCC 30

Perry 87 Lehman Catholic 51
Liberty-Benton 66 Arlington 45
Temple Christian 73 Ridgemont 56
North Baltimore 73 Pandora-Gilboa 65
Patrick Henry 48 Delta 40
Miller City 72 Ottoville 62
Continental 59 Ft Jennings 41
Leipsic 66 Vanlue 45
Van Buren 58 McComb 40
Riverdale 42 Arcadia 37
Whitmer 57 Findlay 55
Lima Sr. 78 Oregon Clay 68
-Javier Quinones in debut has 22 points


Bethel 52 Miami East 41
Troy Christian 73 Yellow Springs 61
Mississinawa Valley 54  Arcanum 51
Ansonia  65 National Trail  43
Twin Valley South 55 Newton 50
Franklin Monroe 55 Bradford 48
Russia 37 Jackson Center 34 
Anna 66 Houston 48
Sidney 68 Fairborn 57
Xenia 68 Greenville 65
Northmont 83 Piqua 42
Trotwood-Madison 98 Troy 52
Tippecanoe 57 Stebbins 56

INDIANA
South Adams 37 Jay County  34
Adams Central  Bluffton 

Girls Basketball

INDIANA
Bellmont 48 Huntington North  35



SSN Sports Scoreboard - 1-19-17 (Thursday)

Boys Basketball
Wayne Trace 60  Fairview 42- Ethan Linder 28 points 
Ayersville 55 Edgerton 39
Hicksville 58 Antwerp 55  OT
Holgate 36 Tinora 31
Hilltop 77, Montpelier 71 (OT)
Tim Maneval 35 pts for Hilltop. Kolden Uribes 31 pts for Montpelier


Boys Bowling 
Coldwater 3,107 Russia 2,088
Trey James with a 514 (237, 277) for 2 games

New Bremen 2,427 Minster 2,399
Versailles 2,799 Fort Recovery 2,074

Wrestling 
Coldwater 42 Covington 30
Milton-Union 45 Coldwater 23
Milton-Union 39 Lima Bath 17

Liberty Center 65 Bryan 12 
Liberty Center 75 Patrick Henry 6


Girls Basketball

MAC
Versailles 51 Fort Recovery 43
Marion Local 51 Parkway 35
St Henry 52 New Knoxville 29
Coldwater 47  Delphos St Johns 32 - Maura Hoying with 20 points
Minster 49 New Bremen 18

WBL
Defiance 40 Celina 27
Bath 46 Wapakoneta  27
O-G 57 Shawnee 38
Kenton 74 Van Wert 29 
St. Marys 63 Elida 44
-Shania Taylor with a new career-high 31 points, 12 rebounds


NWC
Bluffton 55 Paulding 42
Columbus Grove 56 Lincolnview 31
Spencerville 52 Allen East 42 
Crestview 50 LCC 34

Ft Jennings 57 Continental 46
Arlington 63 Pandora-Gilboa 34
Ridgemont 47 Riverside 35
Archbold 90 Wauseon 47
Riverdale 65 Leipsic 47
Vanlue 56 Van Buren 49
Old Fort 58 Carey 41

Franklin Monroe 54 Bradford 26
Arcanum 57 Mississinawa Valley 27
Milton-Union 46 Northridge 29
Newton 65 Twin Valley South 23
Anna 49 Houston 38 
Fort Loramie 37 Botkins 16 
Jackson Center 39 Russia 31
Miami East 36 Bethel 32 
Covington 59 Greenville 45
INDIANA


Gymnastics
Jay County  93.45 Cambridge City Lincoln 73.4
Karlie Bullard set new career best in all-around with 32.350






SSN Sports Scoreboard - 1-18-17 (Wednesday)

Girls Basketball
Sidney 60 Fairborn 48 OT - Celena Taborn 29 points


INDIANA
Woodlan 46 Fremont 39 


SSN Sports Scoreboard - 1-17-17 (Tuesday)

Boys Basketball
Marion Local 49  Celina 40
Coldwater 67 Greenville 64

Wapakoneta 69 New Knoxville 39 
St. Marys 48 Troy 43

Centerville 52  Sidney 50
Covington 47 Houston 37
Oakwood 61 Milton-Union 31

Fairlawn 101 Mechanicsburg 43- 
Nathan Lessing  29 points breaks the Shelby Co. Scoring record

Temple Christian 60  Cory Rawson 44
Lima Senior 71 Elida 60
Ada 71 Waynesfield-Goshen 68
North Baltimore 77 Ridgemont 44
Wauseon 51 Maumee 35

INDIANA
Woodlan 78 Prairie Heights 62

Wrestling

WBL
Elida 66  Shawnee 4 
Van Wert 60  Kenton 15 
Elida 48  Van Wert 22 
Shawnee 38  Kenton 36

INDIANA
Bellmont 31 Carroll 30

Girls Basketball
Fort Recovery 51 South Adams (Ind) 31
Coldwater 58 Crestview 41
Anna 49 Marion Local 47 

New Bremen 64 St. Marys  60
Van Wert 60 Paulding 29
-Ally Jackson game high 23 points and sets the school record with 7 3's

Arcanum 40 National Trail 32
Jackson Center 38 Botkins 35

Archbold 64 Stryker 34
Fairview 47 Hilltop 42
Miller City 48 McComb 40
Ayersville 50 Edon 28

SSN Sports Scoreboard - 1-16-17 (Monday)

Boys Basketball
Spencerville 73  Ottoville 56
Spencerville's Dakota Prichard picks up 1,000th career point and 
scores 29 points in the game


Henry County Tourney Title Holgate 41 Patrick Henry 32 Antwerp 58 Stryker 37

Flyin To The Hoop Versailles 61 Tri-Village 56 - Justin Ahrens with 26 points Girls Basketball Tippecanoe 46 Versailles 44 Wayne Trace 60 LCC 55 Madison Stolly with 29 points Liberty-Benton St Wendelin Russia 45 Covington 33 INDIANA Bellmont 55 Blackford 33 Jay County 47 Norwell 33

Classic in the Country Challenge O-G 60 Tuslaw 26


SSN Sports Scoreboard - 1-14-17 (Saturday)

Boys Basketball

Celina 64 Coldwater 61
Van Wert 65 Marion Local 59
Fort Recovery 73 Franklin Monroe 46
Perry 95 Parkway  54
St. Henry 51 Anna 50

Jackson Center 52 New Knoxville 28
Ft. Loramie 37 Minster 35 OT

Findlay 65 Ottawa-Glandorf 51
Wauseon 60 Defiance 44
Bath 41 Spencerville  40
Liberty Benton 67 Kenton  65
Delphos St. Johns 60 Shawnee 47 

St. Marys 56 Piqua 55 - Derek Jay hits a buzzer beater 

Leipsic 57 Columbus Grove 42 USV 63 Ada 48 Bluffton 66 Ft Jennings 52 Wayne Trace 71 Delphos Jefferson 42 Ridgemont 68 Riverdale 59 Van Buren 60 LCC 44 Elgin 62 Waynesfield-Goshen 30 Toledo Rogers 70 Rockford (Ill) Boylan 55 Crestview 44 Arlington 43 -Spencer Rolsten hits 2 free throws with 2.8 seconds Tippecanoe 49 Milton-Union 18 Union City (Ind) 65 Ansonia 55 Miami East 54 Troy Christian 46 New Bremen at Covington - cancelled rescheduled for Tuesday 2/14 Russia at Triad - postponed INDIANA ACAC Tournament Championship Woodlan 35 Heritage 32 Jay County 54 Southern Wells 40 Boys Bowling St. Henry 2,949 New Bremen 2,463 Coldwater 3,079 Minster 2,647 -Cavs Joe Wenning 246 and Trey James 243 St. Marys 2,475, Temple Christian 1,784 Ansonia vs. Versailles - postponed Wrestling Coldwater Inviational Coldwater 53 Columbus Grove 9 Coldwater 47 Celina 23 Coldwater 49 Rushville, (Indiana) 23 Championship Jay County 37 Coldwater 33 Girls Basketball New Bremen 45 St. Henry 44 Versailles 56 Russia 46 O-G 69 Lima Senior 47 Lincolnview 39 Van Wert 33 New Philadelphia 42 Bath 36 Minster 48 Ft Loramie 23 Hopewell-Loudon 76 Gibsonburg 58 Bluffton 58 Waynesfield-Goshen 41 Arlington 66 New Riegel 31 Col Grove 58 Leipsic 44 Pandora-Gilboa 52 Ft Jennings 36 Kalida 46 Allen East 38 Arcadia 54 Old Fort 52

Tri-Village 75 Orrville 37 Troy 39 Springfield 32 Jackson Center at Lehman - postponed Covington at Bethel - postponed Arcanum vs Franklin Monroe - postponed Miami East at Ansonia - postponed Mississinawa Valley vs Twin Valley South - postponed Greenville at Stebbins - cancelled INDIANA Norwell 56 Bellmont 47 Homestead 53 Mason (Ohio) 46 ACAC Tournament Championship Jay County 59 Woodlan 37 Bluffton 57 Adams Central 28 NECC Championship Central Noble 63 West Noble 49 Girls Bowling Lima Senior 2,111 Celina 2,060 Versailles 2,580 Marion Local 2,169 St. Marys 2,317, Shawnee 2,231 Coldwater vs Ansonia - cancelled ~~~All athletic events at Mississinawa Valley are canceled


SSN Sports Scoreboard - 1-13-17 (Friday)

Boys Basketball

MAC
Versailles 56 Marion Local 41
Fort Recovery 56 New Bremen 38
St. Henry 58 Minster 39
Coldwater 59 Parkway 52 OT
Delphos St. John's 70 New Knoxville 43

WBL
Ottawa-Glandorf 61 Celina 53
St Marys 63 Kenton 54
Defiance 49 Bath 40
Wapakoneta 48 Elida 41
Shawnee 64 Van Wert 57 OT

NWC
Spencerville 74 Ada 42
Crestview 40 Delphos Jefferson 39
Bluffton 51 Lincolnview 40
Paulding 59 Allen East 55

Lima Central Catholic 55 Columbus Grove 53
Miller City 61 Continental 50
Van Buren 67 Cory Rawson 39
Upper Scioto Valley 67 Ridgemont 43
Temple Christian 64 Hardin Northern 35
Perry 96 Waynesfield-Goshen 40
Temple Christian 64 Hardin Northern 35
Whitmer 63 Lima Senior 54
Toledo St Johns Jesuit 57 Findlay 47
St Francis de Sales 70 Toledo Central Catholic 59
Liberty-Benton 65 Vanlue 36
Bryan 52 Evergreen 48
Pandora-Gilboa 53 Leipsic 43
McComb 53 Arcadia 45
Kalida 46 Fort Jennings 42

Bellefontaine 45 Tecumseh 30
Ansonia  55 Tri-County North 41
Tippecanoe 45 Fairborn 57
Stebbins 63 Troy 57
Covington 43 Miami East 33
Tri Village 72 Twin Valley South 42
Northwestern 77 Indian Lake 71
Bethel 58 National Trail 53
Arcanum 69 Newton 47
Bradford 37 Mississinawa Valley 27 
Russia 43 Houston 33

INDIANA
Norwell 65 Bellmont 40

ACAC Tournament

Jay County 55 South Adams 39

Girls Basketball
Liberty Center 49 Patrick Henry 44

INDIANA
ACAC Tournament

Jay County South Adams
Woodlan 66 Southern Wells 37



SSN Sports Scoreboard - 1-12-17 (Thursday)

Boys Basketball

Wayne Trace 63 Edgerton 53
- Raider's Ethan Linder becomes Wayne Trace and Paulding County
All-Time leading scorer, scored 40 points in the game

Hicksville 44 Tinora 33 Wauseon Delta Montpelier 67 Stryker 62 OT Girls Basketball MAC Fort Recovery 39 New Bremen 29 Coldwater 61 Parkway 38 Versailles 52 Marion Local 32 New Knoxville 40 Delphos St. John's 32 Minster 65 St. Henry 43 -Minster guard Rosie Westerbeck scored her 1,000th point WBL O-G 47 Celina 16 Kenton 56 St. Marys 51 Bath 58 Defiance 53 2 OT Wapakoneta 51 Elida 35 Van Wert 65 Shawnee 51 NWC Bluffton 50 Lincolnview 44 Spencerville 45 Ada 35 Delphos Jefferson 53 Crestview 45 Paulding 29 Allen East 26 Ottoville Continental Arlington 63 Leipsic 45 Arcadia 74 Vanlue 25 Hopewell-Loudon 74 Cory-Rawson 15 Ridgemont 71 Temple Christian 18 Waynesfield-Goshen 47 Riverside 45 OT Troy Christian 57 Troy Christian 32 Franklin Monroe 57 Twin Valley South 16 Tri-Village 59 Miami East 31 Arcanum 53 Bradford 20 Waynesfield-Goshen 47 Riverside 45 OT-Kayla Wicker hits a layup at the buzzer


SSN Sports Scoreboard - 1-11-17 (Wednesday)

###Football

Spencerville names new Head Football Coach

The Spencerville Board of Education has named Chris Sommers as its new Head Football Coach. Sommers will replace John Zerbe, who resigned after eight seasons. In addition to leading the Bearcats on the gridiron, Sommers will join the Spencerville teaching staff as a Middle/High school teacher.

Sommers is a 2000 graduate of Delphos Jefferson High School where he played football for Coach Jim Morris. He earned his Bachelor's degree from Bluffton College in 2005 where he played football for Coach Carlin Carpenter and Coach Greg Brooks.

Sommers, has been the Head Football Coach at Delphos Jefferson the past three seasons. At Jefferson, he has won three consecutive Northwest Conference championships along with being named NWC Coach of the Year in each of those seasons. Previously, he had coached at Allen East High School.

John Zerbe, Athletic Director, Spencerville Local Schools

"We are thrilled to have Chris coming to Spencerville. He is an outstanding teacher and coach who has been highly regarded for his character, work ethic, and ability to work with and motivate kids. The qualities that separate Chris are his success as a coach, his desire to be part of the Spencerville community, and his dedication to developing outstanding individuals, as well as outstanding football players."

Chris Sommers, Head Football Coach, Spencerville Local Schools

"I am appreciative of the opportunity to serve as a classroom teacher and the head football coach in the Spencerville Local Schools. I look forward to family time experiences with my wife and children in a K-12 campus setting and community.

I know I inherit from Coach Zerbe and his staff a first class football program rich in tradition, and we will continue to build upon that tradition of excellence.

Whether in the classroom or on the football field, some of my goals are always to develop student athletes of high character, strong work ethic, high morals, and integrity. These traits are cornerstones to success.

Boys Basketball


INDIANA
Mississinewa 66 Bellmont 58


Girls Basketball

Benjamin Logan 70 Ridgemont 48
Xenia 54 Piqua 42
Stebbins 45 Troy 38   OT
Tippecanoe 61 Fairborn 21 
Greenville 59 West Carrollton 58 OT


SSN Sports Scoreboard - 1-10-17 (Tuesday)


Boys Basketball

Fort Recovery 53 St. Marys 50 

Wapakoneta 57 Bluffton 37

Versailles 66  Fort Loramie  55
Justin Ahrens led Versailles with 29

Sidney 54 Xenia 35
Fairborn 73 Troy 58
Russia 62 Fairlawn 54 
National Trail 61 Covington 60
Arcanum 49 Tri Village 56
Bethel 79 Tri County North 56
Franklin Monroe 72 Mississinawa Valley 41
Twin Valley South 69 Ansonia 59
Botkins 56 Riverside 49


INDIANA

ACAC Tournament
Heritage 44 Jay County 38
South Adams 49 Bluffton 25
Southern Wells 58 Adams Central 53   OT

Wrestling

WBL

Wapakoneta 82 Kenton 0
Wapakoneta 49 Elida 19
Defiance 47 Elida 24
Defiance 74 Kenton 6
Ottawa-Glandorf 48 Van Wert 24
St. Mary's 51 Van Wert 21

Boys Swimming
Elida 71 Defiance 69
Bowling Green 75 Defiance 61

Girls Basketball

Marion Local 39 Celina 18 
Coldwater 55 LCC 39
Antwerp 31 Parkway  35

New Knoxville 42 Waynesfield-Goshen 33
Minster 62 Jackson Center 48

Elida 49 Ft Jennings 40
Bath 46 Ottoville 43
Kenton 88 Indian Lake 37 
Defiance 66 Wauseon 52

USV 55 North Baltimore 42
Miller City 61 Delphos Jefferson 56 
Evergreen 64 Adrian (Mich) 22

INDIANA

ACAC Tournament
Jay County 55 Heritage 35
South Adams 55 Bluffton 32
Southern Wells 48 Adams Central 31

Girls Swimming
Defiance 89 Elida 54
Bowling Green 95 Defiance 59



SSN Sports Scoreboard - 1-9-17 (Monday)

Boys Basketball

O-G 68 LCC 54

Girls Basketball

Van Wert 40 Spencerville 22
Crestview 74 Continental 30

McComb 39 Tiffin Calvert 29
-Jeremy Herr picks up his 100th coaching win

Sidney 42 Bellefontaine 41
Houston 43 Franklin Monroe 39
Tri-Village 81  Brookville 29

INDIANA

Bellmont 51 Ft. Wayne North Side 19



SSN Sports Scoreboard - 1-7-17 (Saturday)

Boys Basketball
Celina 58 New Bremen 44
St. Henry 67 Bath 43
Fort Recovery 72 Lincolnview 59 
Shawnee 69 Coldwater 56
Marion Local 63 Anna 60

St Marys 63 Spencerville 57
Minster  54  Ottoville  47
New Knoxville 55 Ada 39

Versailles 73 Franklin Monroe 56
Versailles (Jr) Justin Ahrens (Game-high 36 points)scored his 1,000th career point


Wooster 69 Elida 67
Ottawa-Glandorf 50 Bluffton 38
Van Wert 47 Crestview 44
Wapakoneta 51 Liberty-Benton 44
Anthony Wayne 68 Defiance 47
Hilltop 58 Fayette 42
Archbold 53 Fairview 39
Bryan 60 Tinora 33
Napoleon 61 Wayne Trace 59
Kalida 65 McComb 35
Allen East 60 Temple Christian 59

Vanlue 63 Hardin Northern 59
Vanlue snaps a 39-game losing streak 

Hopewell-Loudon 58 Lakota 23 
McComb 58 Fort Jennings 53 
Fostoria 45 Vanlue 39

Jackson Center 55 Waynesfield-Goshen 23
Mechanicsburg 56 Ridgemont 51
Arcanum 45 Dixie 30
Russia 55 Ansonia 37
Troy 65 Tecumseh 53
Newton 67 Botkins 63

INDIANA
Jay County 46 Adams Central 26
Woodlan 58 Bluffton 31 

The Hoosier Gym
Delta 62 South Adams 51


Boys Bowling Coldwater 2,893 St. Henry 2,771- Cavs Trey James 214 and 215 games Redskins Trey Buehler 222 and 213 games New Bremen 2,429 Russia 2,201 Girls Basketball Fort Recovery 49 Van Wert 28 St. Henry 84 Bradford 48 Botkins 46 New Bremen 42 Kenton 58 Ada 22 Columbus Grove 55 Ottoville 46 Crestview 63 Hicksville 50 Bluffton 59 Perry 32 Mansfield Temple Christian 48 Temple Christian 40 Ridgemont 59 Delaware Christian 35 Arlington 81 Hardin Northern 29 Sidney 65 Xenia 47 Yellow Jackets Celena Taborn 40 points & 23 rebounds Tippecanoe 36 Springboro 50. Newton 59 Legacy Christian 44 Anna 71 Fairlawn 16 Russia 50 Ft. Loramie 27 Arcanum 60 Dixie 25 INDIANA Bellmont 37 Columbia City 34 Girls Swimming Ft. Recovery's Alexis Bubp 1st place in the 200 IM at the Jay County Invitational with a time of 2:23.69 breaking Indians record. Girls Bowling Wapakoneta 2,697 Celina 2,465 Celina's Makenzie Regadanz 216 game New Bremen 1,856 Ft. Recovery 1,640


SSN Sports Scoreboard - 1-6-17 (Friday)

Boys Basketball

MAC
Coldwater 54 New Knoxville 43
Marion Local 60 New Bremen 24
Fort Recovery 51 St. Henry 46 
Versailles 71 Parkway 29
Delphos St. Johns  Minster 

WBL

Celina 66  Bath 47 - Kole Murlin 20 points
Shawnee 54 St. Marys 47
O-G 67 Van Wert 63 OT
Elida 62 Defiance 36
Wapakoneta 66 Kenton 63 OT


NWC Spencerville 75 Paulding 56 - Kevin Sensabaugh his 200th win Lincolnview 57 Allen East 40 Crestview 64 Ada 30 Wayne Trace 74 Antwerp 54 Ridgemont 57 Hardin Northern 49 Upper Scioto Valley 52 Temple Christian 49 Lehman Catholic 67 Waynesfield-Goshen 45 Leipsic 68 Arcadia 32 Hopewell-Loudon 90 Vanlue 51 North Baltimore 58 Riverdale 45 Liberty-Benton 63 Van Buren 58 OT -Anthony Masterlasco 46 points, breaks school record of 44 set in 2010 by Aaron Craft.

Hicksville 54 Holgate 43 Findlay 67 Lima Senior 56 Whitmer 65 Fremont Ross 60 OT Pandora-Gilboa 47 Arlington 45 OT Cory Rawson 57 McComb 37 Swanton 50 Delta 44 Perrysburg 61 Napoleon 37 Russia 55 Fort Loramie 43 Fairlawn 66 Anna 55 - Lessing 29 for Jets Sidney 75 West Carrollton 47 Troy Christian 61 Mississinawa Valley 45 Franklin Monroe 51 Newton 39 Arcanum 47 Ansonia 28 Bellefontaine 62 Indian Lake 38 Bethel 76 Twin Valley South 56 Tri-Village 66 Bradford 54 INDIANA Girls Basketball Patrick Henry 66 Wauseon 47 Montpelier 40 Edon 37 Wayne Trace 51 Antwerp 25 Contnental 47 Miller City 42 Bryan 43 Liberty Center 35 INDIANA South Adams 51 Southern Wells 34 Jay County 53 Bluffton 36


SSN Sports Scoreboard - 1-5-17 (Thursday)

Boys Basketball
Wayne Trace  74 Antwerp  54
Ayersville 43 Tinora 26 
Fairview 50 Edgerton 47 
Holgate 56 Hicksville 49
Montpelier 73 Edon 52

Wrestling
WBL
Wapakoneta 67 Celina 11
Wapak 62 Bath 9 
Defiance 58 Celina 21
Defiance 37 Bath 18

Coldwater 54 Allen East 18

NE8
Bellmont 61 Huntington North 9

Girls Basketball

MAC
Coldwater 57 New Knoxville 40
Kourtney Diller: 7-14 3pt, 10-21 FG career-high 29 points

Marion Local 47 New Bremen 30
Fort Recovery 65 St Henry 44 
Minster 42 Delphos St. John's 20
Versailles 66 Parkway 21

WBL
Bath 38 Celina 23
St. Marys 59 Shawnee 54
OG 56 Van Wert  29
Defiance 80 Elida 44
Wapakoneta 55 Kenton 54

NWC
Crestview 75 Ada 35
Lincolnview 45 Allen East 27
Paulding 37 Spencerville 35
Columbus Grove 83 Delphos Jefferson 38

Waynesfield-Goshen 52 Perry 27
Lehman Catholic 43 Riverside 29
USV 77 Ridgemont 52
Riverdale 77 Cory-Rawson 18
Ottoville 65 Kalida 28
Liberty-Benton 52 Arlington 39 
Leipsic 50 North Baltimore 41 
Arcadia 51 H-Loudon 36 
Pandora-Gilboa 54 Vanlue 22 
McComb 61 Van Buren 37 
Riverdale 77 Cory-Rawson 18


Anna 52 Botkins 35 
Fort Loramie 31 Jackson Center 24 
Russia 89 Fairlawn 18
Newton 61 Miami East 59 OT
Tri-Village 57 Covington 55

Gymnastics
Jay County 91.95 Marion 74.825 


SSN Sports Scoreboard - 1-4-17 (Wednesday)

FOOTBALL
**Delphos Jefferson Football coach Chris Sommers has resigned 
after 3 seasons and a 28-7 record

***Josh Spencer steps down as head football coach at Upper Scioto Valley


Boys Basketball

INDIANA
Churubusco 82 Woodlan 57 

Wrestling
Riverdale 39 St. Wendelin 6

Milton-Union 56 Arcanum 3
Milton-Union 54 Tri-County North 21
Arcanum 30 Lehman Catholic 28

Girls Basketball

Evergreen 64 Morenci 36

Sidney 63 West Carrollton 39 - Taborn 24 points
Tippecanoe 52 Xenia 15


SSN Sports Scoreboard - 1-3-17 (Tuesday)

Boys Basketball
Marion Local 68 Bradford 17
Kenton 63 Coldwater 59

Lima Senior 77 Fremont Ross 46
Indian Lake 73 Waynesfield-Goshen 40 
Wayne Trace 74 Lincolnview 49
Ethan Linder 28 points

Ft Jennings 77 Ada 51
Perry 84 Riverdale 44
Edgerton 59 Montpelier 48
Archbold 66 Napoleon 47

Bellefontaine 54 Troy 48


Boys Bowling
Coldwater 2,798 Celina 2,763 -
Coldwater scores - Joe Wenning 229, 201 and Ben Schmitmeyer 238


Shawnee 2,585 Kenton 2,148 


Boys Swimming
South Adams 120
Ft. Recovery 55
Minster 26


Girls Basketball
Fort Recovery 60 St. Marys 44-
Whitney Will with 19 points

Coldwater 52 Van Wert 34
Ft Loramie 49 vs St Henry 43

New Bremen 39 Houston 37
New Knoxville 49 Jackson Center 43 OT

O-G 54 Perrysburg 46
Kenton 54 Bluffton 41 
Liberty-Benton 54 Wapakoneta 37


LCC 55 Miller City  52
Swanton 44 Holgate 34
Ridgemont 48 Elgin 46
Carey 67 North Baltimore 44 

Troy Christian 60 Mississinawa Valley 32
Russia 59 Arcanum  46
Ansonia 49 Fairlawn 25
Anna 44 Bellefontaine 38

INDIANA
Bellmont 50 South Adams 41


Girls Bowling
Coldwater 2,664  Celina  2,278
Coldwater Paige Hartings 249
Celina - Dorian Regadanz 234

Shawnee 2,403 Kenton 2,163 


Girls Swimming
South Adams 109
Minster 61
Ft. Recovery 42



SSN Sports Scoreboard - 1-2-17 (Monday)

Boys Basketball
Fort Loramie 52 New Bremen 35



Girls Basketball
Kalida 55 Delphos St. John's 41
Troy 36 Oakwood 33


SSN Sports Scoreboard - 12-31-16 (Saturday)

Boys Basketball
Wapakoneta 59 Marion Local 49


Girls Bowling
New Bremen 2,016 Minster 1,798




SSN Sports Scoreboard - 12-30-16 (Friday)

Boys Basketball
Chatt Insurance Holiday Tournament
Maumee Valley 86 Parkway 77 2OT - Championship
MV's Zeb Jackson scores 49 points
Delphos Jefferson 74 Hardin Northern 44

Fort Recovery 79 Ansonia 67


New Knoxville 51 St. Marys 46
Van Wert 66 LCC 45
Liberty Benton 53 Bath 50
Bellefontaine 65 Lima Shawnee 56
Indian Lake 71 New Bremen 44 
Versailles 43 Miami East 21
Minster 69  Houston 43
Crestview 50 Delphos St. John's 48

Lima Senior 56 Middletown 54
Spencerville 62 Kalida 61
Fort Jennings 50 Temple Christian 45

Wayne Trace 82 Woodlan (Ind) 57
Ottoville 53 Lincolnview 46
Elmwood 82 Arcadia 36

Jet Holiday Tournament 
Mississinawa Valley 42 Arcanum 40
Brookville 49 Franklin Monroe 42 - Championship

Russia 52 Covington 38
Anna 69 Botkins 59-Wyatt Bensman 29 pts.
Fort Loramie 43 Jackson Center 21 
Sidney 66 Urbana 55
Greenville 62 Vandalia-Butler 56
Tippecanoe 46 Troy 29



INDIANA
Jay County 54 Muncie Central 47 OT
New Albany 58 Logansport 33
Lawrence North 64 Warsaw 47-
North Coach Jack Keefer becomes 4th in Indiana to win 750 games

Girls Basketball

Chatt Insurance Holiday Tournament
Maumee Valley 47 Parkway 41
Lincolnview 51 Ridgemont 47 - Championship


TSC Holiday Tournament 
Wapakoneta 42 Marion Local 29
Carroll 64 Riverdale 40  - Championship

Vicki Mauk Tournament 
Lima Senior 58 Elida 51 - Championship

INDIANA
Amy Meyer Holiday Classic
Monroe Central 51 South Adams 37 - Championship

Monroe Central 57 Eastside 32 - 1st Round
South Adams 65 Union 15 - 1st Round

Bellmont 47 Bluffton 34

SSN Sports Scoreboard - 12-29-16 (Thursday)

Boys Basketball

Asset Allocation Holiday Boys Basketball Classic
Coldwater 62 Celina 52 
Marion Local 52 St.Henry 42 - Championship

All Tournament Team-
Kole Murlin-Celina
Derek Albers-Coldwater
Tyler Schlarman-St. Henry
Nathan Bruns-Marion Local
Tyler Prenger-Marion Local
Tyler Mescher-Marion Local Tournament MVP

Chatt Insurance Holiday Tournament
Maumee Valley 56 Delphos Jefferson 53
Parkway 91 Hardin Northern 25

Ottawa-Glandorf 56 Perrysburg 51
Kenton 75 Marion Harding 72

Fairbanks 64 Waynesfield-Goshen 47
Pandora Gilboa 50 Leipsic 43
North Union 55 Riverdale 28
Ottoville 53 Arlington 47

Russia 65 Troy Christian 45
Brookville 51 Arcanum 26
Troy 63 Springfield Shawnee 60

Boys Bowling
Coldwater 3,183 Versailles 2,916
Ft. Loramie 2,466 New Bremen 2,305
Fort Recovery 2,076 Ansonia 1,563
Van Wert 2,758 LCC 2,535


Girls Basketball

Chatt Insurance Holiday Tournament
Lincolnview 49 Maumee Valley 31
Ridgemont 52 Parkway 49

McDonalds Holiday Classic 
Minster 60 LCC 26 - Championship
Bath 61 Bellevue 59

Vicki Mauk Holiday Classic
Lima Senior 67 Tinora 54 
Allen East vs Elida 

St. Marys 59 Liberty Center 47
Jackson Center 31 New Bremen 27
Ft. Loramie 43 Versailles 39

Spencerville 58 Ft. Jennings 49
Wayne Trace 56 Woodlan (Ind) 40
O-G 45 Columbus Grove 44
Delphos St. John's 45 Van Wert 35

Tecumseh 56 Sidney 35
Tri Village 75 Bethel 31
National Trail 47  Eaton 43
Milton-Union 72 Twin Valley South 21 
Newton 53 Fairlawn 16


Covington 63 Springfield Shawnee 48
Sammi Whiteman had 34 pts to lead the Buccs

Girls Bowling
Celina 2,327 Van Wert 1,921
Coldwater 2,510 Versailles 2,252
Fort Loramie 1,758 Ansonia 1,748

SSN Sports Scoreboard - 12-28-16 (Wednesday)


Boys Basketball

Asset Allocation Holiday Boys Basketball Classic
St. Henry 57 Coldwater 52  OT
Marion Local 62 Celina 47


Wapakoneta 53 Perry 50 Versailles 69 Anna 46 Bluffton 66 Allen East 52 OT Arlington 54 Cory Rawson 35 Eaton 55 Tri-Village 39 INDIANA South Adams 92 Union 48 Girls Basketball McDonald's Holiday Classic LCC 48 Bath 41 Minster 54 Bellevue 50 Versailles 62 Anna 46 O-G 45 Liberty-Benton 38 Archbold 53 Perrysburg 44 Patrick Henry 67 Wauseon 56 Troy 53 Northwestern 31


SSN Sports Scoreboard - 12-27-16 (Tuesday)


Boys Basketball
Jay County 66 Fort Recovery 56  OT

St Marys 62 Leipsic 47 
Derek Jay 22 points, including 1,000 for his career

Bryan 50 Bath 40
Defiance 52 Napoleon 38
Ottawa-Glandorf 68 Archbold 60
LCC 69 Shawnee 66
Lima Senior 52 Elida 50

Wayne Trace 72 Miller City 53
Ottoville 52 Crestview 49
Bluffton 62 Cory Rawson 39
Stryker 53 Delta 21
Liberty-Benton 61 Continental 53
Elmwood 71 Liberty Center 52
St. Francis 77 Bowsher 52

Botkins 47 Minster 42 - Luke Bergman 26 for Trojans
Urbana 85 Troy 74
Greenville 69 Stebbins 55


INDIANA
Bellmont 52 Adams Central 45

Boys Bowling
Coldwater 2,901 Ansonia 1,474
Versailles  2,767  New Breman  2,263



Girls Basketball
Franklin Monroe 50 St. Henry 43
Riverdale 60 Marion Local 55
Coldwater 57 Kalida 23
Russia 60 St. Mary's 44
Carroll 44 Wapakoneta 40
New Bremen 53 Lehman Catholic 45
Kenton 67 Marion Harding 36
Shawnee 63 Delphos Jefferson 47

Fort Loramie 38 New Knoxville 36
Delphos St. Johns 28 Van Wert 21
Pettisville 43 Evergreen 39
North Baltimore 56 Perry 18
Mohawk 36 Hopewell-Loudon 34
Stryker 53 Delta 21

Miami East 62 Mississinawa Valley 33
Arcanum 57 Twin Valley South 34
Tippecanoe 52 West Liberty Salem 45

Girls Bowling
Celina 2,529 Ottawa-Glandorf 2,086
St. Marys 2,743 Wapakoneta 2490.
Coldwater 2,526  Minster 1,923
Versailles 2,608 Russia 2,049
New Bremen 1,804 Ansonia 1,589


SSN Sports Scoreboard - 12-26-16 (Monday)

Boys Basketball
INDIANA
Mississinewa 62 Oak Hill 60


Girls Basketball
Ottoville 61 Wayne Trace 23
Delphos St. Johns 54 Ft. Jennings 30 - Leading Scorer- Madilynn Schulte (DSJ) 26




SSN Sports Scoreboard - 12-23-16 (Friday)

Boys Basketball
Coldwater 61 St. Marys 54
Shawnee 66 Marion Local 57
Parkway 59 Ridgemont 44
Findlay 60 Defiance 28
Van Wert 62 Perry 55
Kenton 60 Delphos Jefferson  51
Spencerville 54 New Knoxville 42
Anna 56, Minster 49 OT
Lincolnview 68 Fort Jennings 60
Miller City 62 Crestview 60
Columbus Grove 45 Patrick Henry 42
Hicksville 47 Antwerp 44
Chaminade-Julienne 67 Lima Central Catholic 55 
Van Buren 63 Vanlue 34
USV 60 Kalida 55
Evergreen 63 Delta 43
Archbold 57 Pettisville 34
North Baltimore  54 McComb 36
Liberty-Benton 72 Arcadia 34
 
Sidney 85 Greenville 76-
Andre Gordon finished with 40 points, 8 assists, 6 rebounds

Benjamin Logan 43 Greenon 28
Bethel 80 Arcanum 43
Indian Lake 70 Graham 67  double OT 
Mississinawa Valley 63 Newton 45
Troy 82 Piqua 74
Lehman Catholic 41 Elgin 39
Fairlawn 54 Jackson Center 49
Russia 55 Botkins 38
Fort Loramie 62 Houston 29
Leipsic 57 Riverdale 22
Ansonia 69 Bradford 30
Bellefontaine 62 Kenton Ridge 54
National Trail 41 Randolph Southern (IND) 18 

Wrestling
IHSWCA  2A Team State Duals 
Championship 
Yorktown 39 Bellmont 33

1A Team State Duals
Championship 
Prairie Heights 39 Shenandoah 27 


2016 East Central Indiana Classic 
Jay County 257  
Frankton 150
Marion 145.5
Coldwater 139


Girls Basketball
INDIANA
South Adams 50 Jay County  40 - 1st loss since joining ACAC

SSN Sports Scoreboard - 12-22-16 (Thursday)

Boys Basketball
Toledo Central Catholic 71 Celina 64
O-G 68 Bryan 59
Wapakoneta 56 LCC 51
Dayton Dunbar 79 Versailles 70 
Montpelier 53 Hamilton 31

INDIANA
Fremont 77 Woodlan 60 

McCutcheon 77 Merrillville 74
Eddy Colllins had a 37 points for McCutcheon

Lawrence North 61 Fort Wayne Snider 53
Mt. Vernon 72 Marion 60
New Albany  72 Evansville Bosse 63


Wrestling 

WBL
Celina 39 Van Wert 33
Bath 46 Van Wert 26
St. Marys 63 Kenton 12  
Elida 46 St. Marys 23

Wauseon 50 Liberty Center 21
Wauseon 61 Montpelier 18

Girls Basketball

Bath 60 Coldwater  41
New Bremen 61 Upper Scioto Valley 53
O-G 46 Ottoville 42
Sidney 70 Saint Marys 59 - Celena Taborn 45 points 
Wayne Trace 53 Fort Jennings 38
Bluffton 48 LCC 45 Alivia Koenig - 20 points 
Crestview 63 Kalida 55
Riverdale 71 Vanlue 24
Hopewell-Loudon 56 McComb 28
Continental 44 Holgate 41

Anna  50 Lehman Catholic 41 
Arcanum 77 Tri-County North 25
Covington 71 Mississinawa Valley 48
Franklin-Monroe 40 Miami East 34 
Newton 53 Bethel 40
Milton-Union 57 Greenville 56

Tri-Village 76 Ansonia 38 - 
Allie Downing scored her 1,000th career point

Russia 65 Botkins 42
Maria Herron with school record 8 3's, 37 points


INDIANA
Bluffton 56 Adams Central 21

SSN Sports Scoreboard - 12-21-16 (Wednesday)

Boys Basketball
Minster 56 Lehman Catholic 26
Ada 57 Cory Rawson 51 - Owen Conley with 31 points 12 reb 
USV 59 Allen East 57

Wrestling
Adams Central 	37 Leo 	36
* Adams Central wins by Criteria H, Highest total first points scored

Details:
195 Jaydon Elwood (LEO) won by forfeit
220 Jantz Blackburn (AC) pinned Brendin Gerdom (LEO) :20
285 Brandon Schoeneman (AC) pinned Tom Bush (LEO) 1:40
106 Dallas Schwaller (AC) won by forfeit
113 Logan Mosser (AC) won by forfeit
120 Dane Martin (LEO) decision over Nick Liter (AC) 3-1 OT
126 Kyle Davis (LEO) pinned Cayden Shaffer (AC) 5:57
132 Clayton Jackson (LEO) decision over Trey Brunner (AC) 6-5
138 Logan Macklin (AC) decision over Chase Hissong (LEO) 8-2
145 Parker Bates (AC) pinned Chad FraSER (leo) 1:36
152 Gabe Schwaller (AC) decision over Logan Lothamer (LEO) 12-9
160 Jacob Fletcher (LEO) pinned Monty Hill (AC) 1:44
170 Justin Poepple (LEO) pinned Evan Snyder (AC) :41
182 Carter Morin (LEO) won by forfeit


Girls Basketball
Sidney 64 Greenville 44 - Celena Taborn - 32 points 
Tippecanoe 41 Vandalia Butler 28
Troy 49 Piqua 31 - Alaura Holycross 21 pt 

SSN Sports Scoreboard - 12-20-16 (Tuesday)

Boys Basketball

Fort Loramie 52 St. Henry 49 
Fort Recovery 92 South Adams 59
Elida 61 Coldwater 48
Anna 61 New Bremen 34
Shawnee 80 Perry 64
Wayne Trace 65 Van Wert 56
Crestview 77 Ft. Jennings 45
Franklin-Monroe 63 Ansonia  50
Troy Christian 74, Houston 64
Covington 43 Arcanum 41
Bethel 90 Bradford 42
Mississinawa Valley 61 Union City 51 
Tippecanoe 70 Troy 56
Sidney  43 Vandalia-Butler 42
Greenville 72 Piqua 53

INDIANA
Jay County 64 Winchester  51
Ft. Wayne Wayne 69 Bellmont 59
Blackhawk Christian 75 Adams Central 45


Wrestling Wapakoneta 51 Indian Lake 18 Wapakoneta 59 Sidney 13 Versailles 58 Troy 7 Troy 37 Greenville 24 Versailles 77 Greenville 0 Girls Basketball St. Henry 53 Celina 22 Parkway 63 Waynesfield-Goshen 60 Minster 58 St. Marys 49 USV 75 Kenton 63


SSN Sports Scoreboard - 12-19-16 (Monday)

Boys Basketball

Minster 44 Wapak 38
Allen East 71 Botkins 63
Miller City 64 Paulding 55

Girls Basketball

New Knoxville 60 Spencerville 28
Versailles 75 Arcanum 31
Shawnee 32 Delphos St. Johns 26
Pandora-Gilboa 60 Allen East 49
Crestview 54 Fort Jennings 39
Hopewell Loudon 54 Genoa 42
Notre Dame 53 Findlay 22 
Fremont Ross 44 Clay 42 
Whitmer 62 Toledo Central Catholic 24
Jackson Center 48 Indian Lake 20
Franklin-Monroe 32 Troy Christian 29
Northeastern (IN) 60 Mississinawa Valley 51
Sidney 60 Vandalia-Butler 50


INDIANA
Bellmont 59 Adams Central 19


SSN Sports Scoreboard - 12-17-16 (Saturday)

Boys Basketball
Bryan 56 Defiance 52 OT
Bluffton 66 McComb 51
Miller City 65 Leipsic 55
Ayersville 51 Evergreen 36
Tiffin Calvert 56 Arcadia 27 
Archbold  Holgate 
Fostoria St. Wendelin 56 Vanlue 40
Liberty Benton 65 Ottawa Hills 52 
Oak Harbor 68 Vermilion 33

GIRLS BASKETBALL
Minster 74 Van Wert 28

North Baltimore 73 Northwood 40
Oak Harbor 68 Vermilion 33

INDIANA
Woodlan 47 Heritage 34


Girls Swimming
Wauseon 70 Defiance 32
Wauseon 82 Ayersville 7


SSN Sports Scoreboard - 12-16-16 (Friday)

Boys Basketball

MAC
Marion Local 61 St. Henry 53
Minster 56 Coldwater 51
New Knoxville 35 Parkway 34 
Fort Recovery 56 Delphos St. John's 55
Versailles 78 New Bremen 48

WBL
Elida 58 Celina 41
Van Wert 67 St. Marys 54
Wapakoneta 61 Shawnee 49
Defiance 39 Kenton 38
Ottawa-Glandorf 71 Bath 56


NWC
Crestview 45 Columbus Grove 41
Delphos Jefferson 55 Bluffton 39
Paulding 78 Ada 46 
Perry 71 Upper Scioto Valley 61
Spencerville 55 Lincolnview 36

Kewpee Classic
Oak Park (Mich) 71 Lima Sr. 53


Wayne Trace 82 Liberty Center 62
Hopewell-Loudon 58 Arcadia 25
Leipsic 49 North Baltimore 45 OT
Van Buren 52 Arlington 48
Liberty-Benton 75 Cory-Rawson 41
Temple Christian 66 Riverside 48-Hohlbein with 26 Points
Waynesfield-Goshen 68 Ridgemont 63
Hardin Northern 54 Lehman Catholic 49  
Continental 35 Fairview 28
Pandora-Gilboa 62 Riverdale 27
McComb 51 Vanlue 34
Edgerton 55 Patrick Henry 46
Holgate 47 Kalida 40
Findlay 64 Clay 51


Sidney 68 Piqua 31
Troy 61 Vandalia-Butler 59
Greenville 70 Tippecanoe 63
Ansonia  Mississinawa Valley
Newton 51 Tri-Village 32
Fairlawn 64 Houston 36
Jackson Center 39 Botkins 36
Anna 55 Russia 47
Ansonia 51 Mississinawa Valley 36
Indian Lake 67 Benjamin Logan 54
Miami East 42 Arcanum 27
Bellfontaine 43 Urbana 40

INDIANA
ACAC
Delta 43 Jay County 31 
South Adams Heritage
Woodlan 57 Adams Central 48

NE8
Bellmont New Haven

SSN Sports Scoreboard - 12-15-16 (Thursday)

Football
***Marion Local OT John Dirksen picks up Iowa State offer 

***John Zerbe has stepped down as the Spencerville Football Coach
after 8 seasons.  Had a 47-37 record, including 3 straight playoff 
appearances, after going 0-10 his first 2 seasons.

He will remain as the AD at Spencerville.

Boys Basketball
Ayersville 66 Hilltop 54
North Central 77 Montpelier 72

Wrestling
Coldwater 45 Preble Shawnee 33


INDIANA 
Bellmont 61 Leo 8

Girls Basketball
 
MAC
St. Henry 59  Marion Local 40
Minster 48 Coldwater 33
Fort Recovery 52 Delphos St Johns 21
New Knoxville 50 Parkway 31
Versailles 62 New Bremen 27


WBL
Elida 53 Celina 27
St. Marys 67 Van Wert 40 
O-G 49 Bath 45
Kenton  57 Defiance 51 2OT
Wapakoneta 60 Shawnee 21

Bluffton 60 Delphos Jefferson 55
Columbus Grove 52 Crestview 42
Lincolnview 42 Spencerville 34 
Paulding 64 Ada 50
Ridgemont 47 Hardin Northern 39
Waynesfield-Goshen 47 Lehman Catholic 38
Perry 30 Riverside 29
Leipsic 71 Vanlue 21 
North Baltimore 46 McComb 30
Arlington 90 Cory-Rawson 18
Liberty-Benton 65 Pandora-Gilboa 25
Bryan 44 Hicksville 41
Hopewell-Loudon 61 Riverdale 53
Arcanum 51 Miami East 34
Covington 64 Bradford 41
West Liberty-Salem 55 Anna 27

INDIANA
Jay County 61 Heritage 19
South Adams 36 Delta 34 OT

BOWLING

Boys

WBL
O-G  2,668  Kenton 2,507

Girls

WBL
O-G  2,008  Kenton 1,956





SSN Sports Scoreboard - 12-14-16 (Wednesday)

Boys Basketball

INDIANA
Garrett 69 Bellmont  50

Girls Basketball
Delphos Jefferson 69 Cory-Rawson 26

Sidney 52 Piqua 39-
Celena Taborn scores 22, moves into 6th place on career scoring list.

Vandalia-Butler 43 Troy 32


SSN Sports Scoreboard - 12-13-16 (Tuesday)

Boys Basketball
Kenton 78 Ben Logan 68
Sidney 83 Troy 64
Piqua 48 Tippecanoe 44
Covington 62 Newton 45 
Ansonia 64 Bradford 56
Fort Loramie 51 Fairlawn 43 
Houston 50 Botkins 46 
Jackson Center 42 Anna 37
Ridgemont 71 Fostoria St Wendelin 58
Pandora-Gilboa 47 Kalida 40

INDIANA
Jay County 54 Yorktown 40

Wrestling
WBL
O-G 48 Celina 18
Celina 48 St Marys34
St Marys 42 Bath 40 
Bath 46 O-G 30
Wapakoneta 66 Shawnee 12
Wapakoneta 56 Van Wert 15
Defiance 53 Shawnee 12
Defiance 52 Van Wert 19

Girls Basketball
Coldwater 68 Celina 15
Versailles 58 Bath 28
St. Marys 73 Delphos St. John's 38

Russia 44 New Knoxville 40
Waynesfield-Goshen 37 McComb 33
Wayne Trace 51 Paulding 21
Fairview 41 Continental 30
Leipsic 64 Ft. Jennings 45
North Central 29 Montpelier 24
Napoleon 66 Southview 33
Covington 51 Newton 46

INDIANA
Bellmont 40 Ft. Wayne Blackhawk Christian 35

SSN Sports Scoreboard - 12-12-16 (Monday)

Boys Basketball
Continental 57 Lincolnview 44


Boys Swimming
INDIANA
South Adams 101 Jay County 73

Girls Basketball

Archbold Defiance 
Toledo St Ursula 55 Lima Senior 38
Hicksville 62 Hilltop 32
Tippecanoe 43 Fort Loramie 40
Tri-Village 84 Houston 22
Botkins 54 Ridgemont 45
Dixie 39 Twin Valley South 28

INDIANA
South Adams 51 Randolph Southern 42

Girls Swimming
INDIANA
South Adams 100 Jay County 85

SSN Sports Scoreboard - 12-10-16 (Saturday)

Boys Basketball
Toledo Bowsher 72 Celina 47
Crestview 54 Parkway 44
St. Henry 71 Mississinawa Valley 41

St Marys 60 New Bremen 40
Sidney 57 Wapakoneta 38 - Redskins hit 14 3's
Columbus Grove 54 Bath 39
Shawnee Bluffton  
Rossford 51 Defiance 43
Van Wert 63 USV 42
Ottawa-Glandorf 54 Liberty-Benton 37

Anna 56 New Knoxville 33
Versailles 70 Covington 42
Delphos St Johns 48 Elida 45
Wayne Trace Paulding
Ottoville 57 Ada 56 OT
Ben Logan 48 Waynesfield-Goshen 45
Spencerville 66 Fort Jennings 55

Perry 67 Delphos Jefferson 45- 
Matt Tabler is now the winningest coach 
in Perry history with win No. 120

LCC 70 Toledo Scott 68
Arlington  Temple Christian 


Russia 56 Arcanum 45
Miami East 48 Graham 47 OT
Fairmont 87 Bethel 70
Botkins 68 Ridgemont 52

INDIANA
Heritage 44 Bellmont 28
Wapahani 68 South Adams 54-Teeter had 19 for SA.
Blackhawk Christian 99 Woodlan 76
Fort Wayne North Side 96 Lawrence North 82

Boys Bowling
Coldwater 3,019 Ft. Loramie 2,251
Caden Seitz had games of 215 and 256, 
Cory Whitacre 210 and 249

New Bremen 2,268 Ansonia 1,580

Wrestling

INDIANA
ACAC Duals
Jay County 42 South Adams 27
South Adams 69 Heritage 9
Jay County 51 Southern Wells 15

Adams Central 44 South Adams 42 
220 Jantz Blackburn (Adams Central) over Zach Loshe (South Adams) (Dec 13-7)
285 Nash Brunner (Adams Central) over Tayler Cuellar (South Adams) (Dec 9-3)
106 Michael Rupp (South Adams) over Dallas Schwaller (Adams Central) (Fall 1:01)
113 Logan Mosser (Adams Central) over Wyatt Miller (South Adams) (Dec 5-4)
120 Nick Liter (Adams Central) over Ethan Blomeke (South Adams) (Fall 0:16)
126 Cayden Shaffer (Adams Central) over Brandon Wynn (South Adams) (Dec 5-1)
132 Briar Goodwin (South Adams) over Trey Brunner (Adams Central) (Fall 3:43)
138 Parker Bates (Adams Central) over Austin McKibben (South Adams) (Fall 1:50)
145 Gabe Schwaller (Adams Central) over Drake Deitsch (South Adams) (Fall 0:29)
152 Brant Thieme (Adams Central) over Josh Lahr (South Adams) (Dec 6-0)
160 Lucas Collier (Adams Central) over Jackson Hummer (South Adams) (Fall 1:10)
170 Monty Hill (Adams Central) over Colin Shaffer (South Adams) (Fall 3:46)
182 Jordan Heckler (South Adams) over Unknown (For.)
195 Isaiah Baumgartner (South Adams) over Unknown (For.)

Jay County 51 Adams Central 21 
285 Gaven Hare (Jay County) over Nash Brunner (Adams Central) (Dec 3-2)
106 Carter Mitchell (Jay County) over Dallas Schwaller (Adams Central) (Fall 1:54)
113 Logan Mosser (Adams Central) over Zach Atkins (Jay County) (Dec 16-9)
120 Nick Liter (Adams Central) over Davis Anderson (Jay County) (Dec 2-1)
126 Kaimen Sanders (Jay County) over Cayden Shaffer (Adams Central) (Fall 3:20)
132 Seth Fugiett (Jay County) over Trey Brunner (Adams Central) (Fall 3:36)
138 Parker Bates (Adams Central) over Mitchell Ferguson (Jay County) (Fall 2:42)
145 Gabe Schwaller (Adams Central) over Jordan Schricker (Jay County) (Dec 8-6)
152 Brant Thieme (Adams Central) over Dustin Minnik (Jay County) (Fall 3:38)
160 Tyler Leonhard (Jay County) over Noah Bollenbacher (Adams Central) (Fall 1:44)
170 Ivan Hemmelgarn (Jay County) over Unknown (For.)
182 Thomas Hemmelgarn (Jay County) over Unknown (For.)
195 Daniel Ostrowski (Jay County) over Unknown (For.)
220 Max Schmit (Jay County) over Jantz Blackburn (Adams Central) (Fall 2:30)

NE8
#14 Bellmont 61 East Noble 6
182: #2 Bryce Baumgartner (BE) pins J. Cross (NO) 0:14
195: #7 Caleb Hankenson (BE) m.d. D. McCune (NO) 19-7
220: Jarron Gerwig (BE) pins C. Scheoff (NO) 1:58
285: Braiden Shaw (BE) wins by forfeit
106: T. Johnson (NO) pins Andrew Hutker (BE) 2:33
113: DeAundre James (BE) pins B. Ingram (NO) 1:03
120: Gregg Shoaf (BE) pins A. Doughty (NO) 0:44
126: Kyle Lawson (BE) pins C. Freeman (NO) 3:36
132: #12 Jon Becker (BE) t..f. G. Shuckman (NO) 19-3
138: Jon Ruble (BE) dec. C. McCune (NO) 4-2
145: Grant Gutierrez (BE) pins T. Grigaryan (NO) 3:05
152: Matt Laughlin (BE) pins S. Walker (NO) 0:42
160: #10 Tony Busse (BE) pins C. Harris (NO) 0:53
170: Caden Friedt (BE) pins C. Gray (NO) 1:40


#14 Bellmont 76 DeKalb 6
170: Caden Friedt (BE) pins Landon Miller (DK) 1:27
182: #2 Bryce Baumgartner (BE) pins Austin Curran (DK) 1:53
195: #7 Caleb Hankenson (BE) pins Justin NIles (DK) 0:51
220: Jarron Gerwig (BE) wins by forfeit
285: Braiden Shaw (BE) wins by forfeit
106: Andrew Hutker (BE) pins Steele Ray (DK) 0:29
113: DeAundre James (BE) pins Jackson Lee (DK) 1:39
120: Trevor Boyce (DK) pins Gregg Shoaf (BE) 3:20
126: Kyle Lawson (BE) m.d. Rylan Eddy (DK) 11-1
132: #12 Jon Becker (BE) pins Ethan Brand (DK) 1:34
138: Jon Ruble (BE) pins Wayton Brand (DK) 1:38
145: Grant Gutierrez (BE) pins JD Shearer (DK) 2:55
152: Matt Laughlin (BE) pins Aidan Friedel (DK) 2:40
160: #10 Tony Busse (BE) pins Lukaas Roller (DK) 1:34

#14 Bellmont 72 Norwell 6
106 Tonner Johnson (Norwell) over Andrew Hutker (Bellmont) (Fall 2:44)
113 DeAundre James (Bellmont) over Blake Ingram (Norwell) (Fall 1:08)
120 Gregg Shoaf (Bellmont) over Andy Doughty (Norwell) (Fall 0:44)
126 Kyle Lawson (Bellmont) over Charneil Freeman (Norwell) (Fall 3:36)
132 Jon Becker (Bellmont) over Gage Schuckman (Norwell) (TF 18-3 5:38)
138 Jon Ruble (Bellmont) over Cody McCune (Norwell) (Dec 4-2)
145 Grant Gutierrez (Bellmont) over Tiko Grigorgan (Norwell) (Fall 3:05)
152 Matt Laughlin (Bellmont) over Sam Walker (Norwell) (Fall 0:47)
160 Tony Busse (Bellmont) over Cameron Harris (Norwell) (Fall 0:53)
170 Caden Friedt (Bellmont) over Cale Gray (Norwell) (Fall 1:40)
182 Bryce Baumgartner (Bellmont) over Jarrod Cross (Norwell) (Fall 0:16)
195 Caleb Hankenson (Bellmont) over Dylan McCune (Norwell) (MD 19-7)
220 Jarron Gerwig (Bellmont) over Cameron Schoeff (Norwell) (Fall 1:58)
285 Braiden Shaw (Bellmont) over Unknown (For.)

Girls Basketball
Coldwater 67 Spencerville 24
St. Henry 76 Mississinawa Valley 45
Russia 53 Marion Local 33
Ft. Recovery 44 Jay County (Ind) 34

New Knoxville 46 Lehman Catholic 32
Versailles 67 Miami East 29-Coach Jacki Stonebraker's 250th win  
Waynesfield-Goshen  81 Cory-Rawson 27


Botkins 52 Houston 47 
Fort Loramie 61 Fairlawn 6 
Jackson Center 51 Anna 25
Ridgemont 43 Mt Gilead 34
Riverdale 80 Bucyrus 44
Arlington 99 Ada 24
Fostoria St Wendelin  49 Vanlue 17

Sidney 54 Troy 31 - Celena Taborn led Sidney 23 pts 13 rebs
Newton 50 Bradford 24
Greenville 47 Butler 43
Arcanum 45 Milton-Union 33

Girls Bowling

Marion Local 1,848 New Bremen 1,805
Coldwater 2,564 Ft Loramie 1962

SSN Sports Scoreboard - 12-9-16 (Friday)

Boys Basketball

MAC
Versailles 67 Delphos St. Johns 54

Temple Christian 52 Parkway 50
Seth Hohlbein with an offensive rebound 
with 2 seconds left snd scores game winner

St. Henry 65 St. Marys 49
Parker Link leads Redskins with 19, Derek Jay leads Riders with 30

New Knoxville 47 Waynesfield-Goshen 30
Fort Recovery 64 Delphos Jefferson 50

Defiance 59 Paulding 43
Bath 47 Bath 38 OT
Ottawa-Glandorf 73 Liberty Center 53
Elida 47 Spencerville 33

Ottoville 53 Columbus Grove 47
Allen East 69 Ridgemont 56
Leipsic 67 Arlington 55
Tinora 48 Delta 43
Van Buren 56 Arcadia 12 
Hicksville 72 Continental 69 OT
Liberty-Benton 76 North Baltimore 73 
Kalida 62 Ada 59
Lima Senior 64 Toledo St. Francis 36
Toledo St Johns Jesuit  Fremont Ross 
Whitmer 86 Clay 53
Evergreen 64 Swanton 62
Cory Rawson 48 Vanlue 38

Russia 41 Jackson Center 31
Fort Loramie 71 Botkins 34 
Anna 73, Houston 41 
Fairlawn 74, Riverside 37
Greenville 75 Troy 67
Franklin Monroe 54 Covington 47
Ansonia 65 Newton 63
Bethel 73 Mississinawa Valley  54
Sidney 80 Tippecanoe 73
Urbana 69 Benjamin Logan 60
Indian Lake 65 Greenon 30
Twin Valley South 55 Tri County North 42
National Trail 65 Arcanum 53 


INDIANA
#1 New Albany 65 Floyd Central 42
Delphi 53 Benton Central 50

Wrestling

INDIANA
ACAC Duals
South Adams 66 Bluffton 14
Jay County 51 Woodlan 23
Adams Central 55 Southern Wells 18
Jay County 66 Heritage 18
South Adams 50 Southern Wells 22

Girls Basketball
Archbold 87 Edgerton 37
Pettisville 36 Montpelier 22

INDIANA
Bellmont 32 East Noble 30
Jay County 70 Adams Central 19

Fort Wayne Concordia 51 Carroll 44

SSN Sports Scoreboard - 12-8-16 (Thursday)

Boys Basketball

Wayne Trace 64 Bryan 55

INDIANA
Jay County 74 Muncie Burris 30


Wrestling
Vandaila-Butler 57 Sidney 22
Miami East  54 Stebbins 18

Girls Basketball
MAC
Coldwater 50 Marion Local 41 
Fort Recovery 38 New Knoxville 33
Minster 67 Parkway 44
St. Henry 48 New Bremen 40
Versailles 51 Delphos St. Johns 28

WBL
Kenton 50 Celina 24
Ottawa-Glandorf 57 St. Marys 46
Bath 57 Elida 45
Wapakoneta 50 Van Wert 28
Defiance 48 Shawnee 26

NWC
Bluffton 52 Crestview 42 
Columbus Grove 66 Ada 36
USV 92  Perry 22 

Ridgemont 50 Waynesfield-Goshen 36
Botkins 60 Riverside 33
Arlington 88 Vanlue 19
Leipsic 61 McComb 26
Hicksville 53 Fairview 48
Hilltop 57 Montpelier 36
Archbold 57 Edgerton 44
Liberty-Benton 75 Riverdale 53
Bethel 56 Bradford 27
Franklin Monroe 54 Ansonia 49
National Trail 65 Northridge 34 

INDIANA
South Adams 54 Adams Central 26

SSN Sports Scoreboard - 12-7-16 (Wednesday)


Wrestling
INDIANA
Bellmont 58 Adams Central 15
195: Caleb Hankenson (BE) wins by forfeit
220: Jarron Gerwig (BE) wins by forfeit
285: Braiden Shaw (BE) pins Nash Brunner (AC) 2:36
106: Andrew Hutker (BE) wins by forfeit
113: Logan Mosser (AC) pins DeAundre James (BE) 5:27
120: Nick Liter (AC) pins Gregg Shoaf (BE) 2:45
126: Kyle Lawson (BE) m.d. Cayden Shaffer (AC) 9-0
132: Anthony Mosser (AC) dec. Jon Becker (BE) 6-4
138: Jon Ruble (BE) dec. Parker Bates (AC) 2-0
145: Grant Gutierrez (BE) pins Brandt Thieme (AC) 5:05
152: Matt Laughlin (BE) dec. Logan Macklin (AC) 4-2 ot
160: #10 Tony Busse (BE) pins Monty Hill (AC) 1:43
170: Caden Friedt (BE) pins Lucas Collier (AC) 1:20
182: Bryce Baumgartner (BE) wins by forfeit

Eastside 48 Fort Wayne North Side 27
Carroll 58 Fort Wayne Bishop Dwenger 16

Girls Basketball
Troy 35 Greenville 34
Tippecanoe 58 Sidney 26


SSN Sports Scoreboard - 12-6-16 (Tuesday)


Boys Basketball
Sidney 70 Bellefontaine 58
Dre Gordon 30 points with 6 3's

Versailles 60 Tippecanoe 46
Toledo St. Johns 90 LCC 35
Russia 67 Newton 43
Franklin Monroe 53 Milton-Union 43
Bethel 87 Northeastern 52
Valley View 54 Twin Valley South 41

INDIANA
Eastside 49 Bellmont 27
Woodlan 51 Angola 48

Wrestling 

WBL
Bath 55 Celina 24
Elida 66 Kenton 15
Elida 55 Celina 9
Bath 54 Kenton 30
Wapakoneta 32 Defiance 29 
Wapakoneta 49 O-G 17
Defiance 57 St Marys 24

Versailles 62 Covington 6

Indiana
NE8
Bellmont 65 New Haven 12
145: Grant Gutierrez (BE) t.f. Isiah Spillers (NH) 18-2
152: Matt Laughling (BE) dec. Konner Bender (NH) 8-2
160: #9 Tony Busse (BE) pins NIck Potter (NH) 4:29
170: Caden Friedt (BE) dec. Jonyvan Johnson (NH) 2-1
182: #5 Bryce Baumgartner (BE) pins Jaxson Savieo 2:31
195: #8 Caleb Hankenson (BE) pins Devonte Brown 3:01
220: Austin Amstutz (NH) pins Jarron Gerwig (BE) 5:05
285: Braiden Shaw (BE) pins Luke Watson (NH) 0:54
106: Andrew Hutker (BE) pins Kaleb Myers (NH) 1:17
113: DeAundre James (BE) pins Jett Rondot (NH) 3:29
120: Dom Thomas (NH) pins Miquel Suarez (BE) 1:12
126: Kyle Lawson (BE) pins Kevin Greene (NH) 3:30
132: #11 Jon Becker (BE) pins Dom Lee(NH) 1:55
138: Jon Ruble (BE) pins Grant Atkinson (NH) 3:20

Woodlan 52 Ft. Wayne Wayne 24
Eastern (Greentown) 58 Southern Wells 19 

Boys Swimming 
WBL
Kenton 72 Van Wert 56 

Indiana
Norwell 103 Bellmont 80
Ft. Wayne Concordia 101 South Adams 78
Bluffton 135 Adams Central 40

Girls Basketball
Crestview 70 Parkway 56

Houston 44 New Knoxville 32
Ft. Loramie 56 New Bremen 47
St. Marys 65 Lima Central Catholic 44.
Elida 49 Spencerville 48
O-G 61 Wauseon 34
Wayne Trace 62 Bryan 48
Hardin Northern 39 Allen East 36
Jackson Center 45 Waynesfield-Goshen 28
Mississinawa Valley 42 Fairlawn 40
Covington 42 Arcanum 39
Anna 43 Miami East 30 
Botkins 53 Mechanicsburg 45

Girls Swimming 
WBL
Van Wert 86 Kenton 72 

Indiana
Norwell 114 Bellmont 58
South Adams 110 Ft. Wayne Concordia 70
Bluffton 113 Adams Central 69

SSN Sports Scoreboard - 12-5-16 (Monday)

Girls Basketball
Kenton 55 Bellefontaine 31
Notre Dame Academy 93 Lima Senior 36
Findlay 55 Fremont Ross 38
Greenville 45 Piqua 40
Ben Logan 58 Triad 33
Riverside 46 Indian Lake 36  OT
Tinora 73 Hilltop 37
Patrick Henry 67 Fairview 55
Russia 64 Newton 41
Hagerstown (Indiana) 66 Ansonia 61
Troy Christian 56 Yellow Springs 30
Franklin Monroe 50 Dixie 40

SSN Sports Scoreboard - 12-3-16 (Saturday)

Football
State Championship Games
Div. VII
Warren JFK 24 Minster 6 

Div. III
Akron Hoban 30 Trotwood-Madison 0

Div. V
Canton Central Catholic 9 Coldwater 7 - 3rd Qtr

Boys Basketball
Versailles 67 Celina 40
Botkins 66 Parkway 54
St. Henry 60 Russia 57 OT Schlarman 18 pts, Luttmer 14 pts

Fort Loramie 74 New Knoxville 51 
Troy Christian 67 New Bremen 56
Wapakoneta 61 Indian Lake 46
Lincolnview 63 Van Wert 60
Maumee 51 Defiance 48
Kenton 82 Waynesfield-Goshen 41
Bath 62 LCC 56 OT
Elida vs Shawnee
Perry 88 Toledo Woodward 71
Continental 52 Temple Christian 45
Allen East 54 Pandora-Gilboa 51
Madison Plains 59 Ridgemont 49
Cory-Rawson 57 Ottoville 55
Spencerville 47 Colonel Crawford 37
Fairview 55 Delphos Jefferson 38
USV 78 Riverdale 52-Trevor Dotson 28 points, 7 rebounds
Old Fort 70 Vanlue 51
Jackson Center 49 Columbus Grove 28
Fairlawn 76 Bradford 40
Newton 63 Houston 62 2OT

INDIANA
Whitko 76 Bellmont 46

Girls Basketball
New Bremen 38  Celina  35 OT
Fort Recovery 54 Wapak 42
Marion Local 49 Lima Shawnee 25
St. Henry 73 Ansonia 70

O-G 44 Kalida 22
Versailles 60 Covington 30
Allen East 50 Waynesfield-Goshen 37
Bluffton 53 Ft Jennings 30
Ridgemont 67 Mansfield Temple Christian 34
Vanlue 32 Crestline 30 
Jackson Center 47 Russia 42
Vandalia Butler 59 Arcanum 44 
Van Buren 45 Hardin Northern 35
Riverdale 71 Wynford 43
Trotwood-Madison 57 Milton-Union 38

Carey 57 Arcadia 54 OT

INDIANA
South Adams 58 Heritage 32
Woodlan 67 Adams Central 31
Bellmont DeKalb

SSN Sports Scoreboard - 12-2-16 (Friday)

Football
State Championship Games
Div. VI
Marion Local (14-1) 21 Cuyahoga Heights (14-1) 17  

Div. IV 
Columbus Bishop Hartley (13-2) 24 Steubenville (13-2) 21

Div. I 
Cincinnati St. Xavier (9-5)  Cleveland St. Ignatius (13-1)

Boys Basketball
Bellefontaine 47 Celina 44
Parkway 65 Waynesfield-Goshen 46
Spencerville  56 St Henry  49
St Henry leading returning scorer Mitch Schwieterman didn't play 

Kalida 45 New Bremen 44

Tip-Off Classic
Shawnee 69 LCC 55
Elida 59 Bath 46

Wapakoneta 64 Piqua 53

Fort Loramie 54 Anna 29
Allen East 80 Vanlue 46
Wayne Trace 70 Columbus Grove 56- Ethan Linder 41 points 
Continental 61 Paulding 46 
Hardin Northern 37 Mansfield Temple Christian 35
Ottoville 74 Temple Christian 65
North Baltimore 59 St. Wendelin 34
Leipsic 53 Bluffton 51 OT
Rossford 62 Liberty Benton 60  OT
Russia 67 Houston 39
Fairlawn 64 Botkins 47
Franklin Monroe 68 Troy Christian 65 OT
Miami East 60 Northwestern 59
Jackson Center 54 Lehman 38
Bethel 61 Ansonia 37
Eastside 57 Edgerton 46
Arlington 61 Fort Jennings 58 OT
Toledo Start 65 Findlay 63 OT
Hicksville 45 Fairview 32
St. Joseph Central Catholic 73 Arcadia 40
Evergreen 64 North Central 39
Riverdale 66 Carey 44
Miller City 52 Tinora 35
Ottawa Hills 63 Delta 32
Montpelier 55 Stryker 44
Hopewell-Loudon 81 Horizon 23

INDIANA
Woodlan 60 Jay County 53 
Southern Wells 57 Adams Central 41
Concordia 57  Canterbury 37
Homestead 50 Warsaw 37
Heritage 41 Leo 40 OT
Ft. Wayne Blackhawk 78 New Haven 76


SSN Sports Scoreboard - 12-1-16 (Thursday)

Football

Div II State Championship
Cincinnati La Salle (13-2) 14 Massillon Perry (12-3) 7 
La Salle is the first school in OHSAA history to win 
three-consecutive Division II football state championships.

Boys Swimming
Adams Central 83 Coldwater 39

Wrestling
INDIANA
South Adams 75 Heritage 6
Bishop Dwenger 42 Woodlan 27

Girls Basketball

MAC
Versailles 64 Coldwater 55

Minster 61 Celina 9

Fort Recovery 57 Crestview 37
Leading scorers-
Whitney Will 20 (FR) Paige Motycka 28 (Crest)

St Marys 60 New Knoxville 40
Bath 52 Oregon Clay 40

Van Wert 57 Delphos Jefferson 44
Ally Jackson with 5 3's for 17 points. 
1st win for coach Rob Adams

National Trail 56 Northeastern 45
North Baltimore 69 Vanlue 21
Ridgemont 51 Triad 43
Troy Christian 47 Piqua 31
Miami East 53 Tri-County North 37
Arcanum 74 Bethel 54
Milton-Union 44 Preble Shawnee 38

Girls Swimming
Coldwater 91 Adams Central 78


SSN Sports Scoreboard - 11-29-16 (Tuesday)

INDIANA
Boys Basketball
South Adams 103 Muncie Burris 64
Woodlan 77 Garrett 44

Boys Swimming
Bellmont 92 Columbia City 86
South Adams 88.5 Adams Central 70.5

Girls Basketball

Parkway 61 Perry 31
Marion Local 53 Waynesfield-Goshen  47
Wapakoneta 70 St Henry 38

St Marys 60 Kalida 42
Ottawa-Glandorf 76 Tinora 44
Kenton 75 Ben Logan 58

USV 65 Bluffton 42 
Columbus Grove 66 Shawnee 29
Delphos Jefferson 62 Fairview 49
Ft Loramie 39 Anna 30
Newton 42 Milton-Union 29
Botkins 61 Fairlawn 27
Covington 57 Franklin Monroe 46
Russia 43 Houston 29
North Baltimore 60 Fostoria St. Wendelin 18
Liberty-Benton 66 Carey 49
Riverdale 69 Hardin Northern 34
Ayersville 33 Montpelier 28
Antwerp 35 Paulding 23
Wayne Trace 124 Jones Academy (Toledo) 5
Findlay 65 Toledo Waite 18
Bryan 48 Holgate 32
Oak Harbor 60 Genoa 43

INDIANA
Homestead 70 Jay County 38
Churubusco 55 Adams Central 51
Eastside 40 Woodlan 38+

Girls Swimming
Columbia City 116 Bellmont 56
South Adams 125 Adams Central 50



SSN Sports Scoreboard - 11-28-16 (Monday)

Girls Basketball

OVISCO Classic
Celina 26 St. Henry 25 - Consolation
Coldwater 42 Marion Local 29 - Championship

INDIANA
Bellmont 47 Mississinewa 22


SSN Sports Scoreboard - 11-26-16 (Saturday)

Football

State Semifinal

DV
Coldwater 33 Coshocton 14
Canton Central Catholic 24 Edison 14

DVII
Minster 27 McComb 23
Warren JFK 48 Harvest Prep 7

DIII
Trotwood-Madison 36 Toledo Central Catholic  0

Boys Basketball
INDIANA
Richmond 43 Jay County 42
Woodlan 66 Bellmont 40
South Adams 70 Daleville 50

Girls Basketball
OVISCO CLASSIC

Coldwater 65 Celina 14
Marion Local 63 St. Henry 38

Botkins 57 Parkway 39

KEWPEE TIP-OFF CLASSIC
Bath 42 New Knoxville 39
Findlay 61 Elida 26

Lima Temple Christian 36 Mansfield Christian 32 
Ottoville 66 Crestview 36
Versailles 58 Greenville 28
Sidney 55 Lehman Catholic 45
Indian Lake 50 Troy Christian 36
Franklin Monroe 56 Ansonia 37
Eaton 48 Graham 33
Russia 68 Bradford 20 







Celina Wins!

SSN's Dave Schmidt with the call...

1991 Ohio High School Regional Championship basketball game. Last second shot by Jill Froning for unranked Celina wins the game over Ohio's #1 rated Pickerington (were also rated in USA Today Top 5)...Celina went on to win the Ohio D1 State Championsip game. Game was played at Bellefontaine HS, Dave Schmidt doing the play-by-by for Celina Cable TV.


Now you can have access to all of our sports related pages. One stop shopping!

You can email me at:daveschmidt@bright.net





Privacy Policy